Kanapių sėklų aliejus
Apie sėklas
Istorikai mano, kad kanapės (lot. Cannabis) gali būti seniausias kultūrinis augalas Lietuvoje. Kanapės neabejotinai yra pirmieji Lietuvos kultūriniai augalai, turintys mažiausiai 5500 metų naudojimo tradiciją, kuri sovietmečiu buvo nutraukta, o dabar vėl atgimsta Lietuvos ūkiuose.
Būtent pluoštinės kanapės yra vienos pirmaujančių sėklų pasaulyje. Jų sudėtyje gausu naudingųjų medžiagų, baltymų ir vitaminų. Pluoštinių kanapių sėklose yra apie 25% baltymų, 35% riebalų, 29% maistinių skaidulų. Taip pat gausu mineralų, geležies ir cinko.
Pluoštinių kanapių sėklos puikiai tinka maisto gamyboje. Sėklos naudojamos kepiniuose, kokteiliuose bei pasižymi maloniu riešutų poskoniu. Pluoštinių kanapių sėklų sudėtyje yra ypač mažas THC* ( 0,001 %) kiekis, kuris visiškai neturi įtakos žmogaus psichologinei būklei. Tai reiškia, jog pluoštinių kanapių sėklų galite valgyti tiek, kiek tik norite – jokio neigiamo efekto nesulauksite.
Kanapių sėklų aliejaus nauda
Ne veltui kanapių aliejus vadinamas „ stebuklingu“ aliejumi. Kanapių sėklose gausu augalinės kilmės baltymų ir omega riebiųjų rūgščių. Vienoje porcijoje (apie 2 valg. š.) yra net 10 g baltymų ir tiek pat gramų omega riebiųjų rūgščių.
Kanapių sėklose taip pat yra visos 9 būtinosios aminorūgštys, kurių žmogaus organizmas pats negali pasigaminti, todėl turi gauti su maistu. Be to juose gausu įvairių vitaminų, kalcio, kalio, magnio. Todėl tai bene vienintelis augalinės kilmės aliejus, turintis D vitamino.
Aliejus spaudžiamas naudojant šalto spaudimo technologiją , nefiltruojamas, todėl išlaikomos visos gerosios kanapių sėklų savybės. Šis aliejus praktiškai tinkamas bet kokia mitybai, net jei este veganas ar vegetaras.
Kanapių sėklų aliejus vertinamas dėl puikaus omega 3 ir omega 6 santykio, kuris yra 3:1. Tai artimiausia proporcija, kurią rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija ( PSO).
Širdies veikla ir kraujagyslės. Tinkamas omega 3 ir omega 6 rūgščių balansas mažina kraujo krešėjimą, tirštumą, reguliuoja kraujo spaudimą. Taip pat gali apsaugoti nuo infarkto rizikos ar kitų širdies ir kraujagyslių ligų.
Cholesterolis. Optimalus riebiųjų rūgščių santykis padeda sumažinti cholesterolio kiekį ir pagreitina medžiagų apykaitos procesus. Tokiu būdu riebalai deginami greičiau ir nenusėda ant arterijų sienelių.
Imunitetas. Omega 3 ir omega 6 riebiosios rūgštys reguliuoja žarnyno florą, sukuria natūralią apsaugą nuo mikrobų, šalina toksinus, todėl padidina kūno fizinį atsparumą. Kanapių sėklose esantys proteinai palaiko fermentų funkcijas bei padeda išsaugoti imunitetą.
Kanapių sėklose vienintelėse iš valgomų sėklų yra gama- linoleno rūgšties, kuri reguliuoja hormonų pusiausvyrą ir užtikrina gerą savijautą.
Aknė. Gama- linoleno rūgštis užkerta kelią porų kimšimuisi bei kartu su vitaminais A ir E padeda gydyti bei reguliuoti aknės problemas.
Plaukai ir galvos oda. Riebiosios ir gama- linoleno rūgštys suteikia plaukams žvilgesio, stiprina, padidina apimtį, pagerina galvos odos kraujotaką, padeda pašalinti pleiskanas, stabdo plaukų slinkimą.
Hormonai. Kanapių sėklose esantys prostaglandinai E₁ veikia hormonus ir palaiko jų balansą. Tai leidžia reguliuoti raumenų susitraukimą, kūno temperatūrą, uždegimus. Taip pat ženkliai palengvina fizinius ir emocinius menopauzės ir priešmenstruacinio sindromo simptomus.
Sąnariai. Tiek riebiosios rūgštys, tiek gama- linoleno rūgštis, tiek mineralai padeda slopinti sąnarių skausmus, uždegimus, gydyti artritą. Kanapių sėklų aliejus turi gausiai šių medžiagų, todėl rekomenduojamas sąnarių skausmams palengvinti.
Vitaminai ir mikroelementai. Kanapių sėklose gausu vitaminų D ir E, todėl kanapių sėklų aliejus efektyviai veikia odą, stabdo jos senėjimą, subalansuoja drėgmę, mažina paraudimus. Kanapių sėklose randama vitaminų A, B₁, B₂, B₃, B₆ bei magnio, cinko, geležies, fosforo ir kalio, kurie teigiamai veikia širdies ir kraujotakos veiklą, odą, imunitetą, padeda kovoti su ligomis.
Chlorofilas. Kanapėse esantis žalios spalvos augalinis pigmentas chlorofilas skatina greitesnį ląstelių augimą, stiprina imunitetą, sumažina kraujo krešėjimą, mažina „ blogojo“ cholesterolio kiekį, gerina virškinimą.
Mityba. Kanapių sėklos suteikia ilgalaikį sotumo jausmą ir slopiną apetitą, todėl ilgainiui padeda sumažinti maisto porcijas iki Jums tinkamos. Dėl turtingos sudėties kanapių sėklų aliejus yra gera pagalbinė priemonė reguliuojant mitybos įpročius.
Cukrinis diabetas ir kitos ligos. Kanapių sėklų aliejus turi mažą angliavandenių ir cukraus kiekį. Dėl šios savybės jis yra puikus papildas sergant cukriniu diabetu. Jame esančios maistinės medžiagos mažina cukraus kiekį kraujyje. Sergant ūminiu pankreatitu kanapių sėklų aliejaus nerekomenduojama vartoti arba vartoti pasitarus su gydytoju ar vaistininku.
Maisto ruošimas. Puikus pasirinkimas ruošiant salotas, sriubas, užtepėles, kokteilius, naudojant batonėlių, skrebučių gamyboje. Šaltai spaustas aliejus netinkamas apdoroti aukštoje temperatūroje, nes prarandamos maistingos ir vertingos kanapių sėklų medžiagos.
Odos priežiūra. Kanapių sėklų aliejus tinkamas sudirgusios, paraudusios, sausos vaido odos priežiūrai. Švariai nuprausus veido odą lengvais judesiais tepkite aliejų ant veido. Šis aliejus taip pat tinka viso kūno priežiūrai. Tai puiki drėkinanti priemonė po dušo, vonios ar pirties procedūrų. Įmasažuojant aliejų į odą ne tik ją pamaitiname, sudrėkiname, bet ir suaktyviname kraujotaką. Kanapių aliejus tinka ir plaukų priežiūrai. Riebiosios rūgštys daro teigiamą poveikį odai. Ją maitina, drėkina, šalina toksinus, atstato tonusą, elastingumą, sumažina sudirgimus, stiprina nagus.
Galima gerti vieną. Dienos rekomenduojama norma 2-3 valgomi šaukštai.
Šviežiai išspaustą kanapių sėklų aliejų rekomenduojama laikyti kuo tamsesniame inde, kad apsaugotumėte aliejų nuo poveikio su deguonimi ir nuo tiesioginės šviesos. Oksidacija gali pakeisti aliejaus skonį ir jis apkars. Jei kanapių sėklų aliejų ketinate vartoti nuolatos, patogiausia jį laikyti šaldytuve. Didesnį kiekį kanapių aliejaus galima laikyti šaldymo kameroje. Atidarius indą geriausia aliejų suvartoti per 6–8 savaites.
Išnašos ir įspėjimai
*tetrahidrokanabinolis yra cheminė medžiaga, sukelianti svaiginamąjį poveikį suvartojus marihuaną. Kanapių sėklų aliejus nėra maisto pakaitalas. Svarbi įvairi ir subalansuota mityba. ES teisės aktai draudžia reklamuojant maisto papildus teigti apie jų (ar jų sudėtyje esančių sudedamųjų dalių) gydomąsias ir profilaktines savybes, išskyrus, kai tokius teiginius patvirtina Europos Komisija. Neteigiama, kad Linos Vyšniauskaitės ūkyje spaudžiamas aliejus (ar jo sudėtyje esančios sudedamosios dalys) turi gydomųjų ar profilaktinių savybių.
Šioje svetainėje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturi daryti įtakos skaitytojo apsisprendimui įsigyjant ir/ar vartojant maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku. Puslapyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė. Ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto produktus ar papildus. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Patariame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.