Linų sėmenų aliejus
Apie sėklas
Lietuvos teritorijoje linai buvo pradėti auginti prieš 4 tūkst. metų. Hipokratas šį augalą pavadino „linum usitatissimum“ arba „pats naudingiausias“. Linas senovėje buvo laikomas šventu augalu, o linų sėmenys garsėjo savo sveikatą saugančiomis ir gydančiomis savybėmis.
Linų sėmenys yra plokščios, panašios į sezamo. Skonis pasižymi maloniu riešutų skoniu. Linų sėmenyse labai daug naudingųjų organizmui medžiagų. Jose yra net 26 % baltymų, 22 % angliavandenių, 40 % riebalų ir 8 % skaidulų. Linų sėmenyse esančiuose baltymuose yra visų mūsų organizmui reikalingų amino rūgščių.
Jose gausu gerųjų riebalų, kurie vadinami polinesočiosiomis riebalų rūgštimis, taip pat omega 3, omega 6, mononesočiųjų riebalų rūgščių, stearino rūgšties bei palmitino rūgšties.
Linų sėmenys naudojamos maisto gamyboje bei grožio pramonėje. Iš jų spaudžiamas maistinėmis medžiagomis ir vitaminais turtingas linų sėmenų aliejus.
Linų sėmenų aliejaus nauda
Apie sėmenų spaudžiamą aliejų galime išgirsti daug įdomių dalykų. Pavyzdžiui, kad lietuviškieji sėmenys niekuo nenusileidžia, o gal net yra maistingesni už ispaninio šalavijo sėklas (chia), o aliejus – ne tik nuostabus salotų pagardas, bet ir puoselėja sveikatą.
Linų sėmenų aliejus yra unikalios sudėties. Jame aptinkama iki 50 proc. omega 3 (linolo) ir apie 20 proc. omega 6 (linoleno) polinesočiųjų riebalų rūgščių, apie 20 proc. oleino (mononesočiosios) rūgšties ir tik apie 10 proc. palmitino ir stearino (sočiųjų) riebalų rūgščių. Linolo ir linoleno riebalų rūgštys yra labai svarbūs žmogaus organizme nesintetinami maisto komponentai, kurie yra būtini normaliai lipidų (ypač cholesterolio) apykaitai.
Linų sėmenų aliejuje yra ypatingai didelis kiekis riebalų rūgščių omega 3 ir omega 6, kurios yra labai svarbios mūsų sveikatai. Linų sėmenų aliejuje esantis omega 3 ir omega 6 santykis yra puikiai subalansuotas ir lengvai organizmo pasisavinamas. Šių riebalų rūgščių žmogaus organizmas negali pats pasigaminti ir būtinai privalo gauti su maistu. Jeigu jų trūksta, organizmas lėčiau auga, silpnėja atsparumas infekcinėms ligoms, džiūva oda, sutrinka cholesterolio apykaita, tunkama, gali sutrikti organizmo medžiagų apykaita. Omega 3 riebalų rūgštys ne tik stiprina sveikatą, bet ir skatina susikaupusių riebalų deginimą. Reikia atminti, kad kuo aliejus šviežesnis, tuo jo maistinė vertė didesnė.
Linų sėmenų aliejuje randama riebaluose tirpstančių vitaminų A, E, K, D, B grupės vitaminų, mineralinių medžiagų – kalio, magnio, cinko, lecitino, dietinių skaidulų, fermentų, fitoestrogenų.
Vokiečių biochemikė Johanna Budwig tikėjo, kad linų sėmenų aliejus gali sustabdyti vėžio plitimą. Mokslininkai tyrė, kaip skirtingas vėžio ląsteles (krūties, prostatos, žarnyno) veikia linų sėmenys. Paaiškėjo, kad sėmenys gali padėti sustabdyti vėžinių ląstelių augimą ir plitimą. Tiesa, kai kurie tyrėjai ir specialistai tai nevadina panacėja. Nusprendus išbandyti mitybos planą, kuriame gausu linų sėmenų aliejaus, ar sergant skydliaukės ligomis rekomenduojame pasitarti su gydytoju.
Tačiau linų sėmenų aliejus turi daug gydomųjų savybių: mažina cholesterolio lygį kraujyje, gerina sąnarių lankstumą, padeda išvengti širdies ligų, reguliuoja virškinimo procesus, gerina kepenų veiklą, gydo rėmenį, gastritą, padeda kovoti su vidurių užkietėjimu, yra gera onkologinių ligų profilaktinė priemonė. Aliejaus sudėtyje esančios rūgštys nėštumo metu padeda tinkamai vystytis mažylio galvos smegenims. Linų sėmenyse esančios rūgštys pasižymi raminančiu poveikiu, slopina kai kurias alergijas, užkerta kelią artritui, stiprina imunitetą, palengvina PMS simptomus, gerina potenciją, gerina kalcio įsisavinimą, gydo žaizdas, slopina odos uždegimus.
Dažnai žmonės nusprendę sveikai maitintis ar besilaikantys labai griežtų dietų iš savo raciono visiškai išbraukia bet kokius riebalus. Taip elgtis žalinga sveikatai, nes organizmas negauna ne tik aliejuje esančių nesočiųjų riebalų rūgščių, bet ir jame esančių vitaminų. Maža to, organizmas negaudamas riebalų, negali pasisavinti vaisiuose ir daržovėse esančių riebaluose tirpių vitaminų. Saikingai vartojamas linų sėmenų aliejus tikrai neturės lemiamos įtakos figūrai, o nauda bus keleriopa. Reikėtų prisiminti, kad sveikas suaugęs žmogus per dieną turėtų suvartoti apie 80 gramų augalinio aliejaus.
Maisto ruošimas. Skaninkite šiuo aliejumi varškę, salotas, įvairias mišraines, ryžius, grikius, raugintus kopūstus ir kitą pagamintą maistą. Linų sėmenų aliejaus nerekomenduojamas naudoti kepimui, kadangi kaitinant jis gali prarasti naudingąsias medžiagas.
Dėl gausaus skaidulų ir kitų išskirtinių audinių kiekio aliejuje jis tapo itin mėgstamas sveiką mitybą ir gyvenseną puoselėjančių žmonių. Linų sėmenų aliejus pagreitina medžiagų apykaitą, pašalindamas susikaupusias maisto atliekas ir reguliuodamas tinkamą kūno svorį.
Odos ir plaukų priežiūra. Linų sėmenų šalto spaudimo aliejus paspartina ir sulėtėjusią kolageno gamybą. Būtent ši medžiaga padeda sumažinti celiulitą.
Linų sėmenų aliejus stiprina silpnus ar dažytus plaukus, o reguliariai juo tepant plaukų galiukus šie taps nebe tokie išsišakoję ir stipresni.
Galima gerti vieną. Profilaktiškai linų sėmenų aliejaus patartina suvartoti po 1 arbatinį šaukštelį ryte ir vakare, o turint skrandžio problemų – prieš valgį. Svarbu paminėti, kad šiame aliejuje ypač gausu omega 3 riebalų rūgščių, dėl to jis puikiai tinka negalintiems ar nenorintiems vartoti žuvų taukų.
Šviežiai spaustą linų sėmenų aliejų rekomenduojama laikyti tamsiame stikliniame inde 5-10°C temperatūroje. Galiojimo laikas trumpesnis nei kitų aliejų ( apie 2 mėn.). Užšaldytas laikosi apie pusmetį. Atidarytą linų sėmenų aliejų geriausia laikyti šaldytuve ir suvartoti per 2 savaites. Labai svarbu žinoti, kad linų sėmenų aliejus netinka kepimui ir galioja ribotą laiką.
Pastabos
Linų sėmenų aliejus nėra maisto pakaitalas. Svarbi įvairi ir subalansuota mityba. ES teisės aktai draudžia reklamuojant maisto papildus teigti apie jų (ar jų sudėtyje esančių sudedamųjų dalių) gydomąsias ir profilaktines savybes, išskyrus, kai tokius teiginius patvirtina Europos Komisija. Neteigiama, kad Linos Vyšniauskaitės ūkyje spaudžiamas aliejus (ar jo sudėtyje esančios sudedamosios dalys) turi gydomųjų ar profilaktinių savybių.
Šioje svetainėje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturi daryti įtakos skaitytojo apsisprendimui įsigyjant ir/ar vartojant maisto papildus. Jei sergate specifine liga, vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, būtinai prieš pradėdami vartoti naujus maisto papildus pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku. Puslapyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė. Ši informacija nėra skirta reklamuoti maisto produktus ar papildus. Ši informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija. Patariame sprendimus, susijusius su asmenine sveikata, priimti asmeniškai, įvertinus įvairius informacijos šaltinius.